Práce DAP

Máte zájem pracovat jako AP a pomáhat učitelům a učitelkám s podporou dětí z Ukrajiny?

Chcete využít své znalosti ukrajinského jazyka (či své vícejazyčnosti), osobní zkušenosti rodiče i znalosti kulturního zázemí příchozích dětí z Ukrajiny? Nemáte zatím žádné pedagogické zkušenosti ani vzdělání?

Nebo již pedagogickou praxi i vzdělání máte a chcete se vrátit ke své práci ve školství i v České republice? Nemáte však zatím požadovanou znalost českého jazyka pro práci učitelky/učitele?

Můžete začít pracovat na pozici dvojjazyčné či ukrajinské asistentky/asistenta pedagoga!

  • Video – Pro inspiraci: příběhy dvojjazyčných asistentek a asistentů pedagoga (DAP) zde.
  • Video – Práce DAP v mateřské škole zde.
  • Video – Práce DAP v základní škole zde.

Podmínky pro práci ve škole – co si musím zařídit?

  • Zákon nyní stanovuje výjimku pro situaci výchovy a vzdělávání ve třídách, ve kterých se vzdělávají vícejazyčné děti, kdy pedagogický pracovník nemusí prokazovat znalost českého jazyka. To může být právě DAP/UA AP, který ovládá ukrajinský jazyk na úrovni rodilého mluvčího a český jazyk umí „v rozsahu nezbytném pro výkon práce“ (úroveň nutná pro komunikaci s ostatními učiteli, dětmi, rodiči atd.). Nezbytnou znalost českého jazyka ověřuje ředitel/ředitelka školy na pohovoru.
  • Pro práci ve škole v ČR je dle zákona vyžadováno pedagogické vzdělání.
  • Nechte si vaše pedagogické vzdělání z Ukrajiny uznat v ČR – jedná se o proces nostrifikace – více informací najdete zde a podrobněji zde. Organizace META, o.p.s. poskytuje v této oblasti poradenství.
  • Pokud zatím nemáte pedagogické vzdělání, můžete jej získat například absolvováním kvalifikačního kurzu pro asistenty pedagoga.
  • Ředitel/ředitelka školy má také možnost udělit výjimku a přijmout nekvalifikovaného pracovníka, pokud na danou pozici nemůže zajistit pracovníka s příslušnou kvalifikací.
  • Nebojte se proto oslovit školu s poptávkou po práci na pozici ukrajinské AP, i když zatím nemáte požadované pedagogické vzdělání!

Podrobné a aktuální informace k podmínkám zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny ve školství v češtině a ukrajinštině najdete zde.


Více informací o práci AP a DAP ve škole najdete zde:


Další užitečné zdroje informací a podpora od METY i jiných organizací

 
Jak a kde hledat práci ve škole?

Kurzy češtiny

Podpora od METY, o.p.s.

Podpora od jiných organizací