Podpůrná opatření pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ)
Děti s odlišným mateřským jazykem (OMJ) mají nárok na různé druhy podpory. Formu podpory stanovuje mateřská škola na základě pozorování dítěte.
Děti, které přichází do MŠ bez dostatečné znalosti jazyka nebo česky neumí vůbec, mají nárok na podporu v běžné výuce (např. přizpůsobením režimu a aktivit, využitím komunikačních kartiček, případně přímou podporou asistenta/ky pedagoga), v předškolním roce pak také na bezplatnou jazykovou přípravu v rozsahu 1 hodiny češtiny týdně (viz níže).
Podmínkou pro získání podpory je návštěva školského poradenského zařízení (Pedagogicko-psychologická poradna/PPP), které provede diagnostiku dítěte a dá škole doporučení na vhodná opatření. Na jeho základě mateřská škola může získat finance na personální podporu (asistent/ka pedagoga), materiální zajištění (knížky, hry, vybavení). Dětský psycholog/žka nebo speciální pedagog/žka v tomto zařízení provede vstupní diagnostiku dítěte. Vyšetření je bezplatné a probíhá za přítomnosti rodičů, nejlépe za přítomnosti profesionálního/í tlumočníka/ice či interkulturního/í pracovníka/ice.
Všechny děti s cizím státním občanstvím (tedy ne děti zahraničních rodičů, kteří mají české občanství, ani děti s dvojím občanstvím), které plní povinnou školní docházku v ČR (tj. včetně posledního předškolního ročníku MŠ) méně než 1 rok, mají nárok na tzv. bezplatnou jazykovou přípravu (bez nutnosti návštěvy poradenského zařízení). To znamená výuku češtiny jako druhého jazyka.
Pokud má mateřská škola 1 až 3 děti s cizí státní příslušností v povinném předškolním vzdělávání, bude jim poskytována individuální jazyková příprava v rámci vzdělávacích činností dle školního vzdělávacího programu. Tuto podporu většinou poskytuje přímo učitel/ka nebo asistent/ka pedagoga ze třídy, ve které je dítě umístěné.
Pokud má mateřská škola 4 a více dětí s cizí státní příslušností, vytvoří ředitel/ka skupinu pro jazykovou přípravu o velikosti 4 až 8 dětí. Pokud je v MŠ takových dětí více, může ředitel/ka vytvořit skupiny dvě. Tuto jazykovou podporu většinou zajišťuje učitel/ka ze školy specializovaná na výuku češtiny jako druhého jazyka nebo externí lektor, který do MŠ dochází.