V případě základních škol (povinná školní docházka), středních škol a vyšších odborných škol je institucí, kam se žádost podává, tzv. místně příslušný krajský úřad, respektive Magistrát hlavního města Prahy, pokud je vaše trvalé bydliště v Praze.
Pro doložení místa pobytu v ČR úřady požadují například ověřenou kopii nájemní smlouvy nebo prostou kopii osobního dokladu (cestovní pas, identifikační karta), kde máte uvedeno vaše bydliště. Pro kontakty na krajské úřady viz odkaz na stránku Žádost a přílohy bod 4).
U žádostí podávaných na krajské úřady bude třeba přiložit doklad o zaplacení správního poplatku ve výši 1000 Kč.
Pokud nenesete žádost osobně na podatelnu úřadu, ale posíláte ji poštou, pošlete ji jako doporučený dopis.
Platí, že nelze podat více žádostí o uznání zahraničního vzdělání současně.
Úřad vás může kontaktovat pro případné doplnění informací o vašem studiu, proto pravidelně kontrolujte váš e-mail nebo poštovní schránku a reagujte na výzvu včas. Správní řízení je po dobu nutnou k doplnění požadovaných údajů přerušeno, úřad stanoví i lhůtu, do kdy je nutné požadované informace poskytnout. Pokud tuto dobu potřebujete prodloužit, je nutné se na tom s úřadem domluvit – požádat o prodloužení lhůty.
Žádost můžete podat i v případě, že aktuálně nepobýváte na území České republiky. Můžete také stanovit zmocněnce, který za vás bude v komunikaci s úřadem zastupovat. Pro tento účel je však nutné vystavit plnou moc.
Nostrifikační zkouška
V případě středoškolského vzdělání se může stát, že vám kvůli odlišnostem (jiná skladba předmětů, kratší délka studia, menší hodinová dotace) bude pro ověření vašich znalostí předepsána jedna nebo více nostrifikačních zkoušek. V takovém případě bude v rozhodnutí společně s počtem zkoušek a určením předmětů uvedena také škola, kde musíte zkoušku absolvovat, a termín, do kdy je potřeba doručit protokol o vykonání zkoušky na krajský úřad.
Ideální je kontaktovat školu co nejdříve kvůli domluvení termínu vykonání zkoušky. Obdržíte většinou také seznam okruhů z jednotlivých předmětů a doporučenou literaturu.
Nostrifikační zkouška je většinou ústní, ale může mít i podobu písemného testu. Při ústní zkoušce dostanete po výběru tematického okruhu čas na přípravu a potom o daném tématu hovoříte před komisí. Máte právo vykonat zkoušku v jiném jazyce než v češtině, ať už je to váš rodný jazyk, nebo jiný jazyk, ve kterém jste se vzdělávali. Pokud se toto právo rozhodnete využít, musíte si služby soudního tlumočníka uhradit na své náklady. O tomto rozhodnutí je dobré školu předem informovat. Kvůli tlumočení bude totiž potřeba více času u zkoušky. Na složení zkoušky máte jen jeden pokus. Pokud neuspějete, správní řízení bude ukončeno a obdržíte zamítavé rozhodnutí. Po ukončení správního řízení však můžete podat novou žádost. Celý proces se pak opakuje. Kolikrát můžete žádat o uznání vašeho vzdělání, není omezeno. Platí ovšem, že nemůžete podat více žádostí o uznání stejného vzdělání současně (např. na různé úřady). Samozřejmě s novou žádostí bude nutné znovu uhradit správní poplatek.
Počítejte s tím, že vám v případě nahrazení chybějících dokladů o středoškolském vzdělání čestným prohlášením (žadatelé s mezinárodní ochranou, doplňkovou ochranou, dočasnou ochranou) budou předepsány nostrifikační zkoušky pro ověření vašich znalostí.
V případě žádosti o uznání základního vzdělání bývají nostrifikační zkoušky předepisovány jen zřídka. Nostrifikaci základního vzdělání ze zahraničí (9 let školní docházky je v ČR povinných) nelze vyžadovat pro účely přijímacího řízení na SŠ!
Nostrifikace jako kritérium přijímacího řízení se týká jen nástavbového studia na střední škole. Výjimkou mohou být případy, kdy byla povinná školní docházka v zahraničí kratší (= méně než 9 let). V takovém případě je však také možné pokračovat v povinné školní docházce v České republice a nostrifikace je pak bezpředmětná, protože bylo základní vzdělání dosaženo v ČR.