Vysokoškolské studium získané mimo Českou republiku uznávají veřejné vysoké školy, které mají akreditovaný obdobný studijní program. S rozhodováním, na kterou veřejnou vysokou školu žádost podat, mohou pomoci weby s databázemi vysokých škol:
U vysokoškolských diplomů z oblasti bezpečnostních sil se žádost posílá na Ministerstvo vnitra ČR, u diplomů z oblasti vojenství rozhoduje o uznání vzdělání Ministerstvo obrany ČR.
Informace o postupu při uznávání vzdělání najdete na webových stránkách institucí, které se tímto procesem zabývají, a to včetně formulářů žádostí ke stažení.
Správní poplatek je v případě žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání 3000 Kč. U zvláštních případů, kdy je žádost podávána přímo ministerstvu školství, vnitra nebo obrany, je částka shodná. Informace o způsobu uhrazení poplatku najdete také na webu. Některé vysoké školy požadují doklad o zaplacení poplatku jako přílohu k žádosti, jiné žadatelům pošlou instrukce až po přijetí žádosti.
Osvobození od poplatku za podání žádosti o uznání zahraničního vzdělání
Osoby s dočasnou ochranou pobývající na území ČR méně než 1 rok jsou zproštěny povinnosti uhradit správní poplatek. V takovém případě by měl žadatel přiložit prostou kopii dokladu o udělení dočasné ochrany opatřenou vlastnoručním podpisem a s uvedením data pořízení kopie. (Tato úprava je platná do 31. 8. 2025.)
U vysokoškolského vzdělání se nostrifikační zkoušky nepředepisují.
Tzv. „akademické uznávání“ pro účely dalšího studia na VŠ
Některé veřejné vysoké školy uznávají předchozí stupeň vzdělání uchazečům, kteří chtějí pokračovat ve studiu na této vysoké škole. Takové uznání předchozího studia je platné pouze pro účely konkrétního přijímacího řízení. Administrativní poplatek je na jednotlivých vysokých školách různý, bývá však každopádně nižší než 3000 Kč. Pokud uchazeč u přijímacího řízení neuspěje a bude se hlásit na stejnou VŠ za rok znovu, musí si o uznání předchozího studia opět zažádat a poplatek uhradit znovu.