Uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace v České republice (nostrifikace)
Kdy je uznání vzdělání v České republice potřeba?
Pokud chcete v České republice studovat, musíte doložit úspěšné ukončení předchozího stupně vzdělání. Jestliže jste chodili do školy v jiném státě, bude potřeba si ho nechat uznat/nostrifikovat, pokud mezi státy neexistuje dohoda o vzájemném uznávání vzdělání. Uznání rovnocennosti vašeho vzdělání můžete také potřebovat, pokud se hlásíte na rekvalifikační kurz nebo kvůli práci.
Ověření pravosti dokumentů o dosaženém vzdělání
Ještě před příjezdem do České republiky je dobré zkontrolovat, zda máte originály všech dokumentů dokládajících vaše vzdělání, a to nejen diplomy či vysvědčení, ale i jejich přílohy nebo dodatky se seznamem předmětů. Pokud jsou u seznamu předmětů absolvovaných za celou dobu studia uvedeny pouze známky, je dobré požádat školu o výpis doplněný ještě o počet hodin z jednotlivých předmětů.
Jak budete dále postupovat s přípravou dokumentů v rámci procesu uznávání zahraničního vzdělání / nostrifikace, závisí na tom, kde jste vaše vzdělání získali (resp. v jakém státu má daná škola akreditaci).
Dokumenty bez nutnosti dalšího ověření
Určitě si zjistěte (opět ideálně ještě před příjezdem do ČR), zda má stát, kde jste studovali, podepsanou smlouvu o právní pomoci s Českou republikou. V takovém případě nebudete potřebovat další ověření vašich dokumentů. Zjednodušeně řečeno to znamená, že nemusíte získat k vašemu diplomu ještě další razítko, které by ověřovalo jeho platnost, protože se oba státy dohodly na vzájemném uznávání dokladů o vzdělání. Seznam mezinárodních smluv najdete například na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Ověření apostilou
V případě států, které přistoupily k mnohostranné úmluvě o zjednodušení ověřování cizích veřejných listin (tzv. Haagská úmluva) budete potřebovat apostilu (zjednodušenou legalizační doložku). Seznam států včetně institucí, které vydávají apostilu, najdete na stránkách Haagské úmluvy.
„Superlegalizace“
Pokud stát, kde jste studovali, žádnou takovou dohodu neuzavřel, bude nutné ověřit pravost vašich dokumentů o vzdělání pověřeným úřadem nebo ministerstvem zahraničních věcí příslušného státu a dále zastupitelským úřadem České republiky.
Přímá použitelnost dokladů o vzdělání
Výjimečná situace je u vysvědčení a diplomů vydaných na Slovensku. V takovém případě nemusíte o uznání vzdělání vůbec žádat, diplomy se považují na základě bilaterální smlouvy za rovnocenné. Podobně jsou na tom díky ekvivalenční dohodě držitelé dokladů o studiu z Polska, Maďarska a Slovinska. Jednodušší je díky bilaterální dohodě také uznávání vysokoškolských diplomů z Německa.
https://msmt.gov.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/a-postup-podle-ekvivalencnich-dohod-madarsko-polsko
Výše uvedený postup ověřování pravosti dokumentů je stejný pro všechny, kteří studovali mimo území ČR – jak pro občany České republiky, tak pro příslušníky jiných států.