V tomto článku se dozvíte nezbytné informace o tom, jak funguje český vzdělávací systém.
Stupně vzdělávání
Vzdělávací systém v České republice je strukturován do několika stupňů: předškolní, základní, střední a vyšší. Vzdělávání pro děti od 5 do 16 let je povinné a předpokládá dokončení základního stupně (nižší sekundární vzdělání – ISCED 2, 9 tříd základní školy). Ukončené základní vzdělání (v ČR nebo v zahraničí) je podmínkou pro pokračování ve vzdělávání na střední škole. Pro pokračování ve vzdělávání na vysokých školách je dále nutné mít ukončené střední vzdělání s maturitním vysvědčením (nebo analogické ze zahraničí uznané v ČR).
Vzdělávání ve veřejných školách v českém jazyce se poskytuje bezplatně. Na každém stupni také existují soukromé školy, jejichž služby jsou placené a které mohou nabízet alternativní vzdělávací programy. To, že je škola soukromá, není zárukou vyšší kvality vzdělávání nebo jiných poskytovaných služeb.
Na schématu níže najdete přehled stupňů vzdělávání a informace o jejich délce trvání, povinnostech a návaznostech.
Dále najdete podrobnější informace a materiály k jednotlivým stupňům a tématům.
Povinné vzdělávání
Povinné vzdělávání reguluje zákon o povinné školní docházce, který platí pro děti od 5 do 16 let. Tento zákon musí chránit právo dítěte na přístup ke vzdělávání. Porušení tohoto zákona rodičem se může považovat za zanedbání rodičovských povinností.
- Povinnost se týká všech dětí pobývajících v České republice déle než 90 dní.
- Povinnost vzniká ve věku 5 let. Rozhodující je věk dítěte před začátkem nového školního roku (tj. to, kolik mu bude 31. 8.).
- Povinnost zaniká dosažením 16. roku věku nebo úspěšným ukončením základního sekundárního vzdělání v ČR (9. třída základní školy) nebo v zahraničí.
- Rodiče dítěte, které je ve věku povinné školní docházky, mají povinnost udělat ze své strany všechno možné pro zajištění vzdělávání dítěte v ČR.
- Ze strany státu je touto povinností vázáno MŠMT ČR, které prostřednictvím místních orgánů — odborů školství krajů, obcí nebo městských částí — musí zajistit místo ve škole pro každé dítě ve věku povinné školní docházky.
- Podrobněji o tom, jak to vypadá v praxi, se dočtete v našem článku — Povinná školní docházka.
Mateřská škola
Mateřská škola (školka) je určena pro děti ve věku od tří do šesti let. Někdy mohou být přijaty i děti mladší, obvykle od dvou let. Docházka do mateřské školy je povinná pro všechny děti, kterým je k 1. září 5 let.
- Délka trvání: 3–4 roky (od 2–3 let do 6 let)
- Cíle: Rozvoj základních sociálních dovedností, motorických schopností, předškolní příprava, adaptace na kolektiv.
- Výběr školky — dle místa bydliště. Pokud nejde o soukromou školku, budou mít při rozhodování o přijetí nejvyšší prioritu děti, které:
- dosáhly věku povinné školní docházky,
- podle místa bydliště patří do spádové oblasti dané školky,
- mají v této školce sourozence
- informace o spádových oblastech zjistíte na webových stránkách vaší obce (město nebo městské části).
- Povinné vzdělávání: v mateřské škole je povinný pouze předškolní ročník pro děti, které dosáhnou věku 5 let.
- Rozhodující je věk dítěte před začátkem nového školního roku (tj. to, kolik mu bude 31. 8.).
- Například, pokud během daného školního roku (září 2024 – srpen 2025) dítě dosáhne věku 5 let, musí být přihlášeno na následující školní rok (od září 2026) do povinného předškolního ročníku.
Základní škola
Základní škola je povinná a trvá devět let. Je rozdělena do dvou stupňů: první stupeň (1.–5. třída) a druhý stupeň (6.–9. třída). Základní vzdělávání začíná v šesti letech věku dítěte.
- Délka trvání: 9 let (6–15 let)
- První stupeň: 5 let (1.–5. třída)
Cíle: Základy čtení, psaní, matematiky, přírodovědy, vlastivědy, hudební a výtvarné výchovy. - Druhý stupeň: 4 roky (6.–9. třída)
Cíle: Prohlubování znalostí z prvního stupně, nové předměty jako fyzika, chemie, biologie, dějepis, zeměpis, občanská výchova. - Výběr školy — místa bydliště: rodič může vybrat jakoukoliv školu, avšak při rozhodování o přijetí na veřejných školách budou mít nejvyšší prioritu děti, které:
- jsou ve věku povinné školní docházky,
- podle místa bydliště patří do spádové oblasti dané školy,
- mají v této škole sourozence.
- Informace o spádových oblastech zjistíte na webových stránkách vaší obce (město nebo městské části).
- Povinné vzdělávání: vzdělávání v základní škole je povinné pro děti od 6 let.
- Rozhodující je věk dítěte před začátkem nového školního roku. Tzn., pokud 31. 8. dítě dosáhne věku 6 let, musí být od 1. 9. zapsáno do 1. třídy Základní školy.
- Ukončením základního sekundárního vzdělání (ISCED 2) v ČR nebo v zahraničí povinnost školní docházky zaniká.
Střední škola
Po ukončení základní školy studium už není povinné. Žáci mají možnost pokračovat ve studiu na různých typech středních škol. Střední školy se dělí na gymnázia (4 roky), střední odborné školy (4 roky) a střední odborná učiliště (3 roky). V závislosti na typu školy studium buď připravuje na vysokou školu (po absolvování 4letého oboru studenti získávají maturitní vysvědčení), nebo poskytuje kvalifikaci pro výkon nějakého povolání (po absolvování 3letého oboru studenti získávají výuční list).
Uchazeči o studium se na střední školy dostávají na základě konkurence u přijímacího řízení, v rámci kterého jsou hodnoceny studijní úspěchy uchazečů během posledních dvou let studia, předpoklady pro studium daného oboru a výsledky u přijímacích zkoušek. Termíny a obsah přijímacích zkoušek se různí podle typu oboru. Například talentové zkoušky na umělecké a sportovní obory se mohou konat již v období prosinec–únor). Na čtyřleté obory se vždy skládá jednotná přijímací zkouška, která je v dubnu, zatímco na tříleté obory během dubna a května probíhají pohovory a školní přijímací zkoušky.
Celý proces přijímacího řízení probíhá v několika kolech. Další kolo přijímacího řízení se vyhlašuje pro obory, na kterých zbyla volná místa. Zúčastnit se 2. a následujících kol přijímacího řízení mohou uchazeči o studium, kteří se předchozího kola neúčastnili, nebyli přijati nebo vzdali se přijetí. Většina míst na středních školách se obsadí v rámci 1. a 2. kola — v průběhu května–června.
Gymnázia:
- 4 roky (po 9. třídě ZŠ), 6 nebo 8 let (po 5. nebo 7. třídě ZŠ)
- Cíle: Příprava na vysokou školu, široké všeobecné vzdělání
- Zakončení: Maturitní vysvědčení
Střední odborné školy (SOŠ):
- 4 roky
- Cíle: Odborné vzdělání s maturitní zkouškou, příprava na praxi i na vysokou školu
- Zakončení: Maturitní vysvědčení
Střední odborná učiliště (SOU):
- 2–3 roky
- Cíle: Odborné vzdělání, příprava na výkon povolání
- Zakončení: výuční list
Podrobnější informace k tématu se dozvíte v sekci Mládež 15+ nebo si prohlédněte naše informační materiály k tématu středních škol.