Výuka a procvičování češtiny

Na této stránce najdete informace o veškerých možnostech zajištění výuky českého jazyka a také informace o Certifikované zkoušce z českého jazyka (CCE):

  • Kurzy a doučování poskytované na neziskové bázi — zpravidla bezplatné nebo za sníženou cenu — čtěte níže.
  • Kurzy češtiny jako rekvalifikace hrazené úřadem práce — čtěte níže.
  • Procvičování a samostudium — aplikace, e-learning platformy a materiály — čtěte níže.
  • Jazykové školy — placené kurzy. Z etických důvodů zde neuvádíme nabídky kurzů od jazykových škol. Vyhledávejte “čeština pro cizince”.
  • Doučování — placené doučování od individuálních lektorů. Z etických důvodů zde neuvádíme stránky pro vyhledávání doučování. Vyhledávejte “doučování čeština pro cizince” na internetu.

Kurzy poskytované na neziskové bázi

Níže najdete seznam neziskových organizací v Praze a mimo Prahu, které pravidelně pořádají kurzy českého jazyka. Pro nejaktuálnější informace o možnostech podpory ve vašem okolí kontaktujte nejbližší Integrační centrum.

Neziskové organizace v Praze poskytující kurzy češtiny pro cizince

Neziskové organizace mimo Prahu poskytující kurzy češtiny pro cizince

Pro nejaktuálnější informace o možnostech ve vašem okolí kontaktujte nejbližší Integrační centrum.

Kurzy podle účelu

Příprava na střední školy

Níže najdete seznam organizací nabízejících kurzy pro mládež s ukončeným základním vzděláním (9 tříd) s účelem přípravy na střední školu. Nábory na kurzy běžně probíhají přes léto. Informace na stránkách nemusí být aktuální — nejlepší je vždy upřesnit aktuální informace na kontaktním emailu nebo telefonním čísle

Pro studenty středních škol

Dané kurzy jsou pro mladé lidí, kteří už studují dostali na střední školu. Níže najdete seznam organizací a jazykových škol, které pravidelně pořádají kurzy daného typu. Studenty středních škol ze zahraničí také mají za určitých podmínek nárok na jazykovou podporu od školy — podrobněji čtěte v článku “Jazyková podpora ve škole”

  • Praha — SJS

Příprava na vysoké školy

Přípravné kurzy na vysoké školy míří na úrovně nezbytné pro přijetí a studium na vysoké škole v českém jazyce. V závislosti na oboru studia to může být úroveň B2 nebo C1. Většinou se jedná o komerční nabídku, avšak existují také stipendia a nekomerční programy přípravy, které budeme v daném seznamu také aktualizovat. Programy podpory studentů a uchazečů ze zahraničí nejsou jednotné pro všechny vysoké školy. Doporučujeme vždy kontaktovat oddělení mezinárodních vztahů nebo studijní oddělení vysokých škol, o studium na kterých máte zájem, aby vám mohli poskytnout nejaktuálnější informace o možnostech podpory studentů a uchazečů ze zahraničí. Seznam vysokých škol najdete na tematickém portálu Study In.

  • Seznam přípravných kurzů na studium na vysokých školách — Study In.

Pro zdravotníky

  • IPVZ — informace, jazykové kurzy, materialy, Praha nebo online
  • Lékaři pro Ukrajinu — Informační portál pro zdravotníky z Ukrajiny
  • CIC

Pro pedagogy

Čeština jako rekvalifikace — kurzy hrazené úřadem práce

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy může udělit akreditaci na 3 typy rekvalifikačních kurzů českého jazyka: „Český jazyk pro cizince – základní kurz“ (úroveň A1) a „Český jazyk pro cizince – navazující kurz“ (úroveň A2) a „Český jazyk pro cizince – pro pokročilé“ (úroveň B1).

Jazykové školy, které mají příslušné akreditace, můžou poskytovat dané kurzy s možností úhrady ceny kurzu Úřadem práce.
Pro proplacení rekvalifikačního kurzu musíte požádat o rekvalifikaci na kontaktním pracovišti ÚP dle vašeho bydliště.

Procvičování a samostudium — aplikace, e-learning kurzy a materiály

E-learning kurzy

Aplikace

Video, filmy a pohádky v ČJ

Slovníčky, jazykové pomůcky a učebnice

Jazykové úrovně a certifikovaná zkouška z českého jazyka (CCE)

Jazykové úrovně

Jazykové úrovně se obvykle dělí podle společného evropského rámce na 6 úrovní — A1, A2, B1, B2, C1, C2 — kde každé úrovni odpovídají určité kompetence a C2 se přirovnává k úrovni rodilého mluvčího. Toto dělení se používá plošně pro orientaci v úrovních a obsazích jazykových kurzů, učebnic a zkoušek.

Certifikovaná zkouška CCE

Upozorňujeme, že pro účely oficiálního doložení jazykové úrovně vám může nestačit jakýkoli certifikát o absolvování kurzu na dané úrovni, i když je na konci kurzu psána zkouška. Oficiálním potvrzením dosažené jazykové úrovně je pouze Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince (CCE).
Oficiální potvrzení o určité jazykové úrovni se vyžaduje ze zákona například:

  • pro udělení trvalého pobytu a občanství,
  • pro zaměstnání (např., pedagogických pracovníků),
  • pro přijetí na vysoké školy (obory v českém jazyce).
    Garantem zkoušky CCE je Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP). ÚJOP je zároveň hlavním pořadatelem zkoušek, má řádu zkušebních středisek po celé České republice, na kterých nabízí pravidelné termíny.

Právo pořádat certifikovanou zkoušku CCE je dáno akreditací MŠMT. Zkoušku tak mohou pořádat všechny jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Upozorňujeme však, že to, že jazyková škola má právo státní jazykové zkoušky neznamená, že na konci každého jejího kurzu dostanete potřebný certifikát CCE. V závislosti na jazykové škole to například může být tak, že:

  • Certifikovaná zkouška CCE není součástí nabízených kurzů
  • “Certifikát na konci kurzu” bude pouze osvědčením o absolvování kurzu na dané úrovni na dané škole — které není totéž, co certifikát o složení certifikované zkoušky CCE na dané úrovni, a proto není záruka, že vám bude uznán jako doklad vaší jazykové úrovně.
  • Certifikovaná zkouška CCE je nabízena za zvýšenou cenu, zatímco organizátorem bude stejně jedno ze středisek ÚJOP UK. Jazyková škola vaši registraci na zkoušku pouze zprostředkuje za dodatečný poplatek.

Proto, pokud potřebujete oficiální doklad o jazykové úrovni, doporučujeme vždy ověřit, dostanete-li na konci kurzu certifikát CCE. Také, pokud jazyková škola nabízí zkoušku CCE, můžete porovnat nabízenou cenu, termíny a středisko s nabídkou ÚJOP.