Přijímací řízení na střední školy

Všichni uchazeči, kteří se hlásí na střední školu, musí podat své přihlášky během února. Termín bude upřesněn na https://www.prihlaskynastredni.cz/.

Podmínky pro přijetí najdou uchazeči v kritériích přijímacího řízení na webových stránkách střední školy a v elektronickém systému DiPSy.cz. Tam se dozví, zda střední škola vyžaduje např. potvrzení od lékaře či motivační dopis nebo zda se koná školní přijímací zkouška.

Uchazeči školám přiřazují prioritu podle toho, v jakém pořadí školy preferují.

Způsoby podání přihlášek:

  • elektronicky v online systému DiPSy.cz (s ověřenou identitou – Bankovní identita nebo Mobilní klíč eGovernmentu) – Potvrzení o přijetí přihlášky
  • podání výpisu vytištěného z online systému DiPSy.cz – Výpis vytisknete na všechny střední školy, kam se hlásíte, podepíšete a doručíte na každou vybranou školu.
  • podání vyplněného a podepsaného formuláře se všemi přílohami na každou střední školu – Na každé přihlášce budou obory uvedené ve stejném pořadí (podle priorit uchazeče).

Pozvánky k jednotné přijímací zkoušce a školní přijímací zkoušce posílá ředitel/ka školy, a to nejpozději 14 dnů před termínem konání, buď odesláním zprávy v systému DiPSy.cz (platí pro elektronicky podané přihlášky), nebo je zašle v listinné podobě (platí pro výpisy z DiPSy.cz a formuláře přihlášek).

TIP: Pro lepší přehled o celém procesu přijímacího řízení můžete využít přehled Cesta do školy.

TIP: Podívejte se na záznam workshopu ze Schola Pragensis Cesta na střední školu.

Úpravy přijímacích zkoušek pro uchazeče s odlišným mateřským jazykem

Uchazeči, kteří ukončili předchozí vzdělání mimo Českou republiku, mají právo podat žádost o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka (týká se to jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury). Škola v takovém případě ověří znalost českého jazyka pohovorem. Uchazeči s odlišným mateřským jazykem mají nárok na další úpravu podmínek přijímacího řízení, pokud k přihlášce na SŠ doloží písemné doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ) pro uzpůsobení přijímacích zkoušek. To může obnášet prodloužení času na vypracování písemné zkoušky a/nebo využití kompenzačních pomůcek (např. překladový slovník). To se týká i případné školní přijímací zkoušky.

Jestliže si uchazeč požádal o prominutí JPZ z češtiny, dostane pozvánku k pohovoru na všechny střední školy, kde mu byla tato zkouška prominuta.

Uchazeči z Ukrajiny s dočasnou ochranou mají na čas navíc (25 %) a překladový slovník nárok i bez doporučení ŠPZ. U jednotné přijímací zkoušky z matematiky mohou místo toho požádat o možnost skládat písemný test v ukrajinském jazyce.

Jednotná přijímací zkouška

Do všech maturitních oborů (kromě uměleckých oborů s talentovou zkouškou) jsou uchazeči přijímáni na základě úspěšného složení jednotné přijímací zkoušky (JPZ), která se skládá z povinného písemného testu z českého jazyka a literatury a z písemného testu z matematiky. Uchazeči, kteří ukončili povinnou školní docházku mimo ČR, mohou požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka a její nahrazení pohovorem.

Jednotná přijímací zkouška na střední školy se nekoná na tříletých oborech s výučním listem, uměleckých školách (kde je nahrazena talentovou zkouškou) a na některých středních školách, například pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nebo zdravotním postižením. Více informací o přijímacím procesu na konkrétní škole se dozvíte na webových stránkách každé školy.

  • Písemná zadání každý rok připravuje a vyhodnocuje organizace CERMAT, kterou řídí Ministerstvo školství (MŠMT). To znamená, že všichni uchazeči, kteří se v daném školním roce hlásí na maturitní obor, konají stejnou („jednotnou“) přijímací zkoušku ve stejném termínu nehledě na to, na kterou školu se hlásí.
  • Škola testy uchazečů nevyhodnocuje, pouze zveřejňuje seznam přijatých žáků na základě výsledků centrálně vyhodnocených institucí CERMAT v budově školy a v informačním systému DiPSy.cz.
  • Jednotné přijímací zkoušky se konají v termínu, který stanovuje pro každý školní rok Ministerstvo školství (MŠMT).
  • První kolo zkoušek se koná pro čtyřleté obory vzdělání a nástavbové studium většinou v průběhu 2. týdne v dubnu, kdy jsou pevně stanoveny dva termíny během dvou po sobě jdoucích pracovních dnů.
  • Uchazeč, který podal přihlášku alespoň na 1 obor s jednotnou přijímací zkouškou, bude informován, na jakých středních školách bude absolvovat JPZ, a to minimálně 14 dnů před termínem konání. Každý uchazeč, bez ohledu na to, zda se hlásí na 1, 2 nebo 3 obory s JPZ, bude konat tuto zkoušku 2x.
    Pozvánka bude odeslána v systému DiPSy.cz (platí pro elektronicky podané přihlášky), nebo ji střední škola zašle v listinné podobě (platí pro výpisy ze systému a tiskopisy).
  • Následně se v dubnu koná také ve dvou po sobě jdoucích termínech přijímací řízení na šestiletá (uchazeči ze 7. tříd ZŠ) a osmiletá gymnázia (uchazeči z 5. tříd ZŠ).

Výsledky budou zveřejněny v polovině května v informačním systému DiPSy.cz a v budově školy.

V květnu jsou také vypsány náhradní termíny pro uchazeče, kteří se ze závažných důvodů omluvili řediteli/ce školy z konání zkoušky v 1. kole (např. z důvodu nemoci).

Školní přijímací zkouška

  • Ředitelé/lky budou posílat také pozvánky na školní část přijímacích zkoušek, pokud je tato část uvedena v kritériích přijímacího řízení.
  • V kritériích najdete její podobu (například: motivační dopis, test z cizího jazyka, portfolio domácích prací, test fyzické zdatnosti, motivační pohovor atd.)

TIP — příprava na JPZ:

  • Na webových stránkách CERMAT můžete najít testová zadání i výsledky přijímacích zkoušek z předchozích ročníků.
  • Pro přípravu na zkoušky využijte aplikaci k procvičování testů a úloh CERMAT TAU.
  • Přípravu na JPZ nabízí komerční projekt To dáš — autentické zkoušky nanečisto a doučování ke zkouškám.
  • Podívejte se na video s ukázkovým pohovorem u přijímacího řízení.

TIP — nahlížení do spisu a odvolání:

  • Do zveřejnění výsledků 1. kola přijímacího řízení mají uchazeči a jejich zákonní zástupci právo nahlédnout do spisu o průběhu přijímacího řízení. Rodiče tak mají přístup k oficiální dokumentaci o organizaci a průběhu přijímacího řízení a konkrétní zkoušky: kritéria pro přijetí, metodika hodnocení, konkrétní zadání, které dostal uchazeč, a jak z nich byl hodnocen.
  • Pokud máte pochybnosti o přístupu školy k uchazeči, máte právo podat odvolání. Termín pro podání odvolání je tři pracovní dny po zveřejnění výsledků daného kola přijímacího řízení.
  • Více informací se dozvíte v našem materiále: Přijímací řízení na SŠ: nahlížení do spisu a odvolání.

Dokumenty ke stažení:

Vzor odvolání SŠ

Talentová zkouška

Talentová zkouška je přijímací zkouška na umělecké a sportovní obory, která ověřuje talent, schopnosti a zájem uchazeče o daný obor. V uměleckých oborech, jako je například zpěv, může zkouška zahrnovat přednes několika skladeb zpaměti, hlasová cvičení a rozhovor. U výtvarných oborů se kromě testu z kulturně historického přehledu hodnotí také domácí práce uchazeče (portfolio).

V případě talentových zkoušek na gymnázia se sportovní přípravou se ověřují obecné sportovní předpoklady.

Je nutné číst kritéria pro konkrétní obor, protože ta mohou být na každé škole jiná.

POZOR: Přihlášky na školy s talentovou zkouškou se nově podávají ve stejnou dobu jako na školy s jednotnou přijímací zkouškou.

Každý uchazeč může podat celkem 2 přihlášky na obory s talentovou zkouškou a až 3 přihlášky na ostatní obory

Přílohy k přihlášce na SŠ

Uchazeči, kteří absolvovali poslední dva ročníky základní školy v zahraničí, dodají:

  • kopie z vysvědčení za předchozí dva školní roky
  • jejich překlad do českého jazyka

Každý uchazeč musí přiložit doklady o předchozím vzdělání.

  • Uchazeči, kteří se hlásí na SŠ z 9. třídy základní školy v ČR, doloží vysvědčení z 8. a 9. třídy.
  • Ti, kteří ukončili základní školu dříve, musí doložit ukončení povinné školní docházky (9 let školy) vysvědčením z 9. třídy, kde jsou známky za 2. pololetí.
  • Při doložení 9 let docházky není potřeba nostrifikace.

Uchazeči o víceleté gymnázium také přiloží kopie vysvědčení za předchozí 2 roky:

  • 8leté gymnázium – vysvědčení za 4. a 5. třídu,
  • 6leté gymnázium – vysvědčení za 6. a 7. třídu.

Každý uchazeč si v kritériích pro přijetí zjistí, zda ke svému oboru potřebuje doložit potvrzení od lékaře.

  • Potvrzení od lékaře je samostatnou přílohou přihlášky (nepotvrzuje se v přihlášce) – stáhnout PDF.
  • Věnujte zvláštní pozornost tomu, aby na potvrzení byly správně uvedeny kódy a názvy vybraných oborů vzdělání.

Uchazeči, kteří mají právo na uzpůsobení přijímacího řízení, přikládají další žádosti:

Uchazeči s dočasnou ochranou mohou na základě Lex Ukrajina:

  • úplně nebo částečně nahradit vysvědčení z předchozích ročníků čestným prohlášením
  • k tomu je nutné přiložit prostou kopii dokladu o dočasné ochraně.

TIP: Můžete využít také praktický Checklist pro odškrtávání položek, které je potřeba připravit pro přijímací řízení.

Jak zjistíte, zda vás přijali ke studiu?

Zda jste byli přijati, zjistíte v informačním systému DiPSy.cz nebo na webu střední školy.
Jména a další osobní údaje uchazečů jsou nahrazeny registračním číslem, které vygeneroval systém DiPSy.cz. V případě poslání listinné přihlášky, uchazeč obdrží registrační číslo od střední školy.

Je důležité pravidelně kontrolovat informační systém, protože školy jeho prostřednictvím komunikují a mohou požadovat doplnění informací. Zpráva se považuje za doručenou po uplynutí 10 dnů.

Uchazeči uvidí v systému své výsledky u všech oborů, kam podali přihlášku. Rozhodnutí o přijetí ani o nepřijetí se neposílá poštou.

Co udělat v případě, že dítě nebylo přijato v prvním kole přijímacího řízení?

Uchazeči, kteří nebyli přijati v prvním kole, vzdali se přijetí, nebo se v prvním kole nikam nehlásili, mají možnost podat si přihlášky do 2. kola přijímacího řízení.

Přihláška do 2. kola:

  • Až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky (maturitní i nematuritní obory).
  • Až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.
  • Prioritizace oborů ve vybraných školách je pro 2. kolo stejná jako v prvním.
  • Důležité upozornění: Uchazeč, který nepodal v 1. kole přihlášku na maturitní obor, může ve 2. kole podat přihlášku pouze na obory s výučním listem.
  • Ti, kteří místo jednotné přijímací zkoušky (JPZ) z češtiny v 1. kole konali pohovor, budou znovu pozváni k pohovoru na všechny obory s JPZ.,
  • Je důležité sledovat termíny a kritéria na stránkách prihlaskynastredni.cz a na webových stránkách konkrétních škol.
  • Nezapomeňte, že systém zohledňuje výsledky přijímacího řízení na základě vyplněného pořadí preferencí oborů.

Odvolání

  • Odvolání se podává do tří dnů po zveřejnění výsledků a má smysl pouze v případě závažného narušení průběhu zkoušky, chybného zadání nebo jiných vážných důvodů (zdravotní stav), které výrazně ovlivnily výkon uchazečů.
  • V odvolání je důležité uvést konkrétní informace podporující žádost o přezkoumání (např. potvrzení od lékaře).
  • Více informací se dozvíte v našem materiále: Přijímací zkoušky na střední školy: nahlížení do spisu a odvolání.

V minulosti bylo běžné, že uchazeči, kteří se ocitli „pod čarou“ na seznamu nepřijatých, mohli podat odvolání s nadějí, že se do jejich vybraného oboru dostane, v případě, že někteří přijatí studenti nepotvrdili úmysl na této škole studovat. Nově však tato praxe již neplatí. Díky novému systému prioritizace a rozřazování úspěšných uchazečů jsou všechna místa přidělována automaticky systémem na základě pořadí preferencí uchazečů. Všechna místa budou obsazena transparentně podle stanovených pravidel, což eliminuje potřebu odvolání v této souvislosti.

Dokumenty ke stažení:

Odvolání proti nepřijetí SŠ