1) Ověření kopií dokumentů o studiu
Po příjezdu do České republiky budou prvním krokem úředně (nebo notářsky) ověřené kopie vašich dokumentů o studiu.
Ověřování dokumentů:
Ověřené kopie je možné nechat vyhotovit také na zastupitelském úřadu České republiky.
Chybějící doklady nebo ověření dokumentů o vzdělání
Jak již bylo uvedeno výše, můžete být vyzváni, abyste doplnili chybějící informace. V případě, že vám byla v České republice udělena mezinárodní ochrana (azyl), doplňková ochrana nebo dočasná ochrana, můžete chybějící dokument nebo některé z požadovaných ověření (místo originálů přiložíte prosté kopie) nahradit čestným prohlášením. Je nutné spolu s čestným prohlášením přiložit i prostou kopii o typu pobytu / vízum.
Čestné prohlášení by mělo být v případě chybějících dokumentů co nejpodrobnější od skladby předmětů v jednotlivých ročnících studia přes informace o průběhu školní docházky a výčtu předmětů závěrečných zkoušek včetně hodnocení. Uvádějte jen takové informace, kterými si jste stoprocentně jisti. Pro doložení vašeho prohlášení můžete přiložit další relevantní dokumenty, např. anotace předmětů, studijní výkaz apod.
2) Soudní překlad dokumentů o studiu
Ověřené kopie zanesete soudnímu překladateli, aby je přeložil do češtiny. (Databáze soudních tlumočníků a překladatelů)
Jestliže máte doklady o studiu v angličtině, většina vysokých škol soudní překlad nevyžaduje. To platí, i pokud je diplom dvojjazyčný. Když je text v obou jazycích totožný a jedním z jazyků je angličtina, soudní překlad nebudete potřebovat. Tyto informace se rovněž dozvíte na webových stránkách veřejných vysokých škol.
3) Vyplnění žádosti
Dalším krokem bude vyplnění žádosti, kde je potřeba uvést vaše osobní údaje, aktuální kontakty a informace o vašem vzdělání. Název školy a oboru musí odpovídat soudnímu překladu. Pokud se český přepis vašeho jména a příjmení liší od toho, jak ho máte uvedené v pasu (anglická transliterace), uveďte tam i tuto podobu, abyste předešli problémům například při převzetí rozhodnutí na poště.
Kromě ověřených dokumentů o studiu a jejich soudního překladu budou dalšími přílohami případně doklad o změně příjmení a plná moc v případě, že za vás žádost podává (a s úřady bude komunikovat) někdo jiný (zmocněnec).
4) Odeslání žádosti
Kam se žádost odesílá, záleží na stupni dosaženého vzdělání. Informace o zaplacení správního poplatku se dozvíte na webových stránkách příslušného úřadu.
Základní, střední a vyšší odborné vzdělání – krajské úřady:
- Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Kraj Vysočina
Zlínský kraj
Vysokoškolské vzdělání – veřejné vysoké školy.
Pokud posíláte žádost s přílohami poštou, pošlete ji jako doporučený dopis a podací lístek si ponechte. Jestliže podáváte žádost osobně na podatelně, určitě si uschovejte potvrzení.
5) Správní řízení
Žádost je odeslána, co bude následovat? Lhůty pro uznávání zahraničního vzdělání se řídí správním řádem. Rozhodnutí byste měli obdržet do 30 dnů, u složitějších případů to může trvat až 60 dnů. Během této doby pověřený pracovník posuzuje, nakolik si je podobná skladba předmětů a jejich hodinová dotace na předkládaných dokumentech v porovnání s obdobným studijním oborem na české škole. Na základě toho vydává příslušné rozhodnutí.
V nejlepším případě obdržíte společně s rozhodnutím i osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vzdělání a kvalifikace v České republice, respektive nostrifikační doložku. To je dokument, který je po vás vyžadován v případě pokračování ve studiu nebo kterým dokládáte vaši kvalifikaci, když se ucházíte o zaměstnání. Originál si v každém případě uschovejte. Pokud je po vás tento doklad požadován, udělejte z něj ověřenou kopii.
Po dobu správního řízení se nemusíte zdržovat na území České republiky, v takovém případě je nutné uvést korespondenční adresu, na které se budete zdržovat mimo ČR. Žádost o uznání zahraničního vzdělání můžete podat dokonce ještě před Vaším příjezdem do České republiky. Kromě pravidelné kontroly došlé pošty kontrolujte i váš e-mail. Bude-li za vás žádost podávat někdo jiný, je třeba mít podepsanou plnou moc.
Právo na odvolání
Jestliže nesouhlasíte s rozhodnutím, máte právo se odvolat. Lhůta pro odvolání je 15 dnů. Vždy se odvoláváte prostřednictvím instituce, která rozhodnutí vydala. U základního, středního a vyššího odborného vzdělání to je krajský úřad, u vysokoškolského vzdělání příslušná veřejná vysoká škola. Odvolání se doporučuje zejména v případě zamítavého rozhodnutí. V odvolání uveďte, máte-li například doplňující informace v souvislosti s odůvodněním zamítavého rozhodnutí. Krajský úřad, respektive veřejná vysoká škola, může rozhodnutí na základě odvolání změnit, častěji ho ale předá spolu se všemi dokumenty a žádostí na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které buď předchozí rozhodnutí potvrdí, nebo ho změní.
Poradenství v oblasti uznávání zahraničního vzdělání
Poradit se, zda jsou Vaše doklady o vzdělání úplné, zda máte dostatečné ověření apod., můžete během úředních hodin institucí, kam se žádost podává. Na krajských úřadech jsou úředními dny pondělí a středa, v ostatní dny je nutné se předem telefonicky objednat. Přesné informace – čas a číslo kanceláře – najdete vždy na webu. Veřejné vysoké školy mají kontakty a konzultační hodiny rovněž uvedeny na svých webových stránkách.
Můžete také využít služeb neziskových organizací, které nabízejí konzultace a asistenci v průběhu procesu uznávání zahraničního vzdělání bezplatně. Počítejte s tím, že se budete muset na celém procesu aktivně podílet, ale díky tomu si třeba příště dokážete podobnou záležitost vyřešit sami.
Pokud nemáte čas a nebude vám líto peněz, můžete využít služeb agentur, které vám na základě plné moci zajistí vše od ověření a soudního překladu až po podání žádosti. Jen k případným zkouškám se budete muset dostavit vy osobně. Dávejte si však pozor na neúměrně předražené služby nebo nekalé zprostředkovatele. Chtějte vždy předem vědět, kolik bude tato služba stát včetně všech poplatků. Máte-li možnost, vždy si raději předem zjistěte reference.