Výběr střední školy

Střední škola je důležitou součástí procesu vzdělávání. Umožňuje získávat nové znalosti a odborné dovednosti a připravuje na vstup na trh práce nebo na budoucí vysokoškolské studium.

Navíc i na střední škole budou žáci dále rozvíjet sociální a komunikační schopnosti, získávat nové zkušenosti a zájmy a navazovat vztahy s vrstevníky v kolektivu. Střední škola rozšiřuje všeobecné znalosti, které žáci získali na základní škole.

Výběr vhodné střední školy může být pro uchazeče a jeho rodiče náročný úkol. Je důležité, aby zohlednili prospěch, schopnosti, zájmy a budoucí plány uchazeče. V České republice mohou uchazeči vybírat z několika set různých oborů, které se vyučují na středních odborných školách, gymnáziích, středních uměleckých školách, středních odborných učilištích apod.

Co je důležité zvážit při výběru střední školy?

Při vybírání střední školy a oboru vzdělání je důležité pečlivě zvážit mimo jiné tato hlediska:

  • Náročnost studia – Různé typy středních škol se liší v míře náročnosti studia. Měli byste vždy v první řadě zvážit, zda vybrat tříletý studijní obor s výučním listem, nebo čtyřletý s maturitou.
  • Cíle po střední škole – Pokud chce žák po střední škole pokračovat ve vysokoškolském studiu, je potřeba zvolit si studijní obor zakončený maturitní zkouškou. Jestli se chce připravit na konkrétní profesi (řemeslo), je lepší zvolit tříletý obor s výučním listem. Po úspěšném ukončení tříletého studia může absolvent pracovat ve vystudovaném oboru nebo, bude-li mít zájem o doplnění maturity, lze pokračovat v nástavbovém studiu.
  • Zájmy a schopnosti – Pokud má uchazeč zájem o konkrétní obor, například technického, zdravotnického nebo ekonomického zaměření, může si vybrat střední odbornou školu specializovanou na danou oblast. Pro výtvarně, hudebně nebo tanečně nadané děti mohou být dobrou volbou střední umělecké školy (konzervatoř).
  • Lokalita – Při výběru školy zvažte i vzdálenost od místa bydliště. Podle dostupnosti školy je dobré rozhodnout, zda je lepší každý den dojíždět nebo zvolit ubytování na domově mládeže (internát).
  • Speciální vzdělávací potřeby – Pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami (zdravotní, mentální, smyslové a jiné znevýhodnění) je vhodné vybrat školu s odpovídající podporou a vzdělávacím programem.

Střední školy umožňují vzdělávání v mnoha oborech. Výběr školy vám může usnadnit například databáze středních škol. Školy je tam možné filtrovat nejen podle oborů nebo oblasti vzdělávání, ale i budoucí profese, formy studia nebo lokality.

I když už máte o typu vhodné střední školy a oboru jasno, může být těžké vybrat si konkrétní školu jen podle informací na webových stránkách. Doporučujeme vám zjistit si v dostatečném předstihu, kdy (a zda) se ve vašem regionu koná veletrh středních škol a také v jakém termínu pořádá konkrétní škola den otevřených dveří.

  • Veletrh středních škol se koná obvykle jednou ročně a zájemci o studium se tak mohou seznámit s různými školami na jednom místě. Na veletrhu mají zúčastněné střední školy své stánky s informačními materiály, na kterých se prezentují a odpovídají na dotazy zájemců o studium. Schola Pragensis v Praze nebo Posviť si na budoucnost v Plzni jsou dva příklady z mnoha Veletrhů středních škol, které se každoročně konají po celé České republice.
  • Den otevřených dveří pořádají jednotlivé střední školy, aby zájemcům o studium umožnily nahlédnout do svých prostor a seznámit se s nabízenými obory. Návštěvníci mají možnost projít se školou a nahlédnout do vybraných tříd, laboratoří, dílen a dalších prostor, kde se koná výuka nebo praxe. Učitelé a další pracovníci školy jsou připraveni odpovědět na dotazy návštěvníků a poskytnout podrobnější informace o škole, studijních oborech, podmínkách přijímacího řízení a dalších záležitostech. Den otevřených dveří je skvělou příležitostí pro zájemce o studium na střední škole, aby si udělali obrázek o škole, seznámili se s prostředím a získali další informace pro rozhodování při výběru střední školy.

Co byste měli vědět o středních školách v České republice

  • Do většiny středních škol nastupují žáci po ukončení povinné školní docházky, tedy z 9. třídy ZŠ. Výjimkou jsou víceletá gymnázia a konzervatoře, kam se nastupuje dříve, a část povinné školní docházky tak plní žáci v rámci středoškolského studia.
  • Na většině středoškolských oborů trvá studium 4 roky. Výjimkou jsou již zmíněná víceletá gymnázia a konzervatoře, kde je studium delší, a naopak učiliště a praktické školy, kde výuka trvá podle druhu školy a vybraného oboru jen 2 nebo 3 roky.
  • Ke studiu do maturitních oborů jsou děti přijímány na základě úspěšného složení jednotné přijímací zkoušky a případně školní části přijímacího řízení (zveřejněno v kritériích přijímacího řízení).
  • Na školách s uměleckým zaměřením a gymnáziích se sportovní přípravou se konají talentové zkoušky.
  • Školy, kde se nedělají jednotné přijímací zkoušky (3leté obory s výučním listem a obory bez výučního listu a maturity), zveřejňují podmínky pro přijetí ke studiu také v kritériích přijímacího řízení. Obory bez výučního listu a maturity a obory nižšího středního vzdělání s výučním listem vyžadují k přijetí doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ).
  • Studium je zakončeno podle typu školy buď maturitní zkouškou, nebo závěrečnou zkouškou.

Typy středních škol v České republice

V České republice je na výběr z mnoha typů středních škol, které se liší zaměřením, délkou studia, druhem přijímacího řízení nebo způsobem zakončení studia.

Střední odborná škola (například průmyslová, umělecká, zdravotnická, hotelová, obchodní akademie) je vhodná zejména pro žáky, kteří mají zájem o konkrétní obor a chtějí se věnovat profesi v oblastech, jako je doprava, elektrotechnika, strojírenství, zdravotnictví, cestovní ruch, ekonomie a další. Studium je ve většině oborů zakončeno maturitní zkouškou a trvá obvykle 4 roky. Po úspěšném zakončení studia se absolventi buď uplatňují přímo na pracovním trhu, nebo pokračují ve studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole.

Střední školy s uměleckým zaměřením jsou určeny pro uchazeče s výrazným talentem v konkrétní oblasti umění (malba, zpěv, hra na hudební nástroj, tanec). Umělecká škola zaměřená na hudební a taneční obor se nazývá konzervatoř.
Uchazeči jsou vybíráni ke studiu na základě výsledků talentové zkoušky. Délka studia může být podobně jako u víceletých gymnázií 8, 6 a 4letá.

Střední odborné učiliště je vhodné pro žáky, kteří mají zájem o konkrétní obor a chtějí se vyučit řemeslu. Teoretická výuka se střídá s praxí. Studium trvá 3 roky a absolventi získávají po úspěšném absolvování závěrečné zkoušky výuční list. Po vyučení mohou nastoupit rovnou do práce nebo pokračovat v nástavbovém studiu zakončeném maturitní zkouškou. Mezi nejvíce žádané obory na učilištích patří například automechanik, kuchař-číšník, zámečník, zedník, instalatér, autoelektrikář nebo pekař.

Absolventi oborů nižšího středního vzdělání rovněž získají výuční list, nicméně pokračování v nástavbovém studiu bývá složitější s ohledem na snížené nároky na vzdělávání. Nižší znalost českého jazyka by sama o sobě neměla být důvodem pro výběr oboru nižšího středního vzdělání.

Gymnázium poskytuje všeobecné vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Absolventi po jeho ukončení pokračují ve studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole nebo nastupují do zaměstnání. Gymnázia můžeme rozdělit podle počtu let studia na čtyřletá a víceletá, tj. šestiletá a osmiletá. Podmínkou pro přijetí je složení jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky a případně školní části přijímacího řízení.

  • Čtyřleté gymnázium. Studium trvá čtyři roky a žáci na tuto školu nastupují po ukončení 9. ročníku základní školy. Uchazečům, kteří dokončili povinnou školní docházku v zahraničí, může být na základě žádosti nahrazena písemná zkouška z českého jazyka a literatury pohovorem v českém jazyce.
  • Šestileté gymnázium. Studium trvá 6 let a žáci jsou přijímáni po ukončení 7. ročníku základní školy. Tento typ studia je méně rozšířený než čtyřleté a osmileté studium.
  • Osmileté gymnázium. Studium trvá 8 let a žáci na tuto školu nastupují po ukončení 5. ročníku ZŠ. První čtyři ročníky studia se nazývají nižší gymnázium a představují dokončení povinné školní docházky, zbývající čtyři ročníky se nazývají vyšší gymnázium.

Střední vzdělání bez maturity a bez výučního listu

Kromě výše uvedených středních škol existuje ještě střední nebo střední odborné vzdělání bez maturity i výučního listu a praktická škola, kde studium trvá 1 nebo 2 roky. Absolventi těchto oborů získávají závěrečné vysvědčení. Vzdělání na praktické škole neposkytuje odborné vzdělání, ale zaměřuje se na osvojování dovedností potřebných pro život a nejjednodušší pomocné činnosti. Tyto školy jsou určené pro žáky se závažnějším znevýhodněním a ke studiu na nich je nutné mít doporučení ŠPZ (speciálně pedagogického centra). Určitě je nedoporučujeme dětem, jejichž jediným handicapem je neznalost českého jazyka.