Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
CZ     UA

Do školy společně

ДО ШКОЛИ РАЗОМ

meta-logo
kluk-holka

Musí ukrajinské

děti chodit

v Česku do školy?

Ano, musí!

Podle platných českých zákonů,
které se vztahují i na vás, musí
všechny děti, kterým bylo šest
a více let do 31. 8. 2022, zahájit
povinnou školní docházku nejpozději
po 90 dnech od získání povolení
k pobytu. Pro pětileté děti pak platí povinný
předškolní rok v mateřské škole.

POKUD JSTE JEŠTĚ PRO VAŠE
DÍTĚ NEZAJISTILI MÍSTO
VE ŠKOLE, MÁTE NEJVYŠŠÍ ČAS!

Proč by vaše dítě
mělo chodit do školy

  • Je to vaše zákonná povinnost!

  • Děti si najdou ve škole nové kamarády a naučit se česky pro ně bude mnohem jednodušší. Mohou také začít navštěvovat zájmové kroužky a věnovat se svým koníčkům.

  • Život dostane opět alespoň nějaký řád a uleví se i vám. S umístěním dětí ve škole pro vás bude snazší například hledání práce, kurzů češtiny nebo zajišťování dalších potřeb.
nabodenicka

Jak zajistit místo ve škole

  1. Podle místa bydliště si zjistěte, kde se nachází spádová základní či mateřská škola, do které by mělo vaše dítě chodit. Nevíte-li si rady, zeptejte se sousedů, zcela jistě vám pomohou také na obecním úřadě nebo v integračním centru.

  2. Nespoléhejte jen na ústní domluvu, podejte si ve spádové škole vyplněnou přihlášku. Je to nejjednodušší způsob, kterým si zajistíte, že se o vás úřady musí postarat. Písemnou přihlášku podejte v každém případě, i kdyby vám již někdo neoficiálně sdělil, že dítě kvůli naplněné kapacitě do školy nevezmou.

  3. Nemohou vaše dítě ve spádové škole přijmout z kapacitních důvodů? Nemusíte se obávat. Pokud po vás stát požaduje povinnou školní docházku, musí pro vaše dítě najít volné místo v některé z dalších škol ve vašem okolí. Máte stejná práva i povinnosti, jako každý jiný občan ČR. 

Mateřská, základní nebo střední škola?

Český a ukrajinský vzdělávací systém se od sebe liší, zejména se to týká žáků na středních školách. Povinná školní docházka se v Česku vztahuje na děti ve věku od 6 do 15 let, pro pětileté děti platí povinný rok předškolní přípravy v mateřské škole. České děti navštěvují povinně 9 tříd na základní škole, v šesté či osmé třídě mohou přestoupit na víceleté gymnázium. Na devítiletou školní docházku pak navazují střední školy ukončené buď maturitou nebo výučním listem.

Vzdělávací systém na Ukrajině

Vzdělávací systém v České republice

Vzdělávací systém na Ukrajině

Vzdělávací systém v České republice

Materiály/slovníčky

Co mám dělat když...

Podejte si do školy i přesto písemnou přihlášku. Škola vám v takovém případě musí zaslat písemné oficiální vyjádření a v případě naplněných kapacit musí zřizovatel školy najít pro vaše dítě místo jinde.
Vaše dítě by mělo ideálně navštěvovat tzv. spádovou školu podle místa vašeho bydliště. Nevíte-li si rady, která škola je spádová, zeptejte se sousedů, zcela jistě vám pomohou také na obecním úřadě nebo v integračním centru. Pokud však víte o škole, která má volné místo, ale není spádová, nevadí. Můžete podat přihlášku také přímo do této školy.

Podejte si písemnou přihlášku do spádové školy a pak kontaktuje Školské poradenské zařízení. Promluvte si o potřebách vašeho dítěte s vedením školy a třídním učitelem. Ideální je, máte-li k dispozici i odbornou dokumentaci.

Nebojte se, určitě to zvládne. Důležité je, aby mělo podporu od vás a od školy. S tím, že děti neumí hned perfektně česky, se počítá a školy to musí zohlednit. Některé školy navíc zaměstnávají ukrajinské asistentky pedagoga, které dětem pomohou při přechodu do nového prostředí.

Obraťte se na Úřad práce v místě svého bydliště a požádejte o dávku mimořádné okamžité pomoci. Další možností je obecní úřad v místě vašeho bydliště, který může mít pro tyto situace vlastní program nebo sbírku. V některých případech vám může pomoci škola, do které vaše dítě chodí. Nebojte se zeptat a o pomoc požádat!

Při povinné docházce v ČR to jde jen velmi těžko. I v případě, že online výuka probíhá v jiném čase než ve škole, v níž dítě plní povinnou docházku v ČR, zvažte její rozsah, aby dítě nebylo vystaveno přehnané zátěži. Pouze ve výjimečných případech, kdy pro vaše dítě nenašla místo žádná škola ani samospráva, je online výuka lepší než žádná.

Zeptejte se na obecním úřadě nebo v integračním centru, jestli ve vaší blízkosti nefungují vhodné adaptační skupiny nebo volnočasové aktivity. Adaptační skupiny sice nejsou plnohodnotnou náhradou výuky, v každém případě je lepší, aby děti navštěvovaly adaptační skupiny, než aby do školy nechodily vůbec. Adaptační skupiny mimo jiné pomohou dětem zvládnout úskalí češtiny a děti budou moci trávit čas v kolektivu vrstevníků.

je s vámi!

Již téměř dvacet let podporujeme děti a žáky s odlišným mateřským jazykem i jejich učitele. Budeme vašimi průvodci češtinou a pomůžeme vám zorientovat se v českém školství.

Připravili jsme pro vás PRAKTICKÉHO RÁDCE, kde najdete kompletní informace, návody, rady i vzory tiskopisů.

Nejste v tom sami!

The project is supported by
The opinions expressed in this website do not necessarily reflect the policies or views of the United Nations Children’s Fund. The designations employed and the presentation of the material (including maps) do not imply on the part of UNICEF the expression of any opinion whatsoever concerning the legal status of any country or territory, or of its authorities or the delimitations of its frontiers..

 

Služby a kurzy

Žerotínova 35

130 00 Praha 3
+420 222 521 446
meta@meta-ops.cz